Dünyada genellikle metropollerde görmeye alışık olduğumuz modern sanat müzelerinin bir temsili de artık Eskişehir’de. Sanatın yakıştığı, Anadolu’nun en güzel şehirlerinden olan Eskişehir’de 2019 yılından itibaren artık bir modern sanatlar müzesi mevcut. UNESCO dünya mirasları arasında olan Odunpazarı Evleri ile iç içe kurulan Odunpazarı Modern Müzesi, yaklaşık 4500 metrekarelik bir alana kurulu olan, çeşitli sergi, etkinlik alanları, atölyeleri ve kafesi bulunan bir müze. Müzenin mimarisi, Japon mimarisini andırıyor ve ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates imzasını taşıyor.

Odunpazarı Modern Müzesi
Odunpazarı Modern Müzesi

OMM, yerel değerlerden beslendiği kadar evrensel sanat anlayışını da kendisinde barındırıyor. Bu çok yönlü yapısı da onu daha çok görülmeye değer kılıyor. Yıllarca süren koleksiyonunun müze haline dönüştürülmek istenmesi ile ortaya çıkan Odunpazarı Modern Müzesi’ni, Erol Tabanca kurup kızı İdil Tabanca’ya emanet etmiş. Kendisi de müzeyi başarılı bir şekilde yönetip, ülkemizin en iyi müzeleri arasına yerleştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Odunpazarı Müzesi

Neden böyle bir müze için Eskişehir’i tercih ettiği sorusuna Erol Tabanca şu şekilde cevap veriyor:

“Birinci nedeni Eskişehir bizim doğduğumuz şehirdi. Bu nedenle burada kurulmasını düşündük. Tabii bunu destekleyen ikinci bir unsur ise; Anadolu’nun çağdaş, medeni ve aydınlık bir kenti olması. Böyle bir modern müzenin de bu şehre çok yakışacağı inancımız var.”

 

Eskişehir’i ve dolayısıyla Anadolu’yu sanatla daha çok iç içe bir hale getirip; sanatı yaşamların bir parçası yapmayı ilke edinmiş bu müzeyi gidip görmenizi öneriyorum!

Müzenin iletişim ve güncel sergi bilgilerine https://www.omm.art/tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

OMM Çalışma Saatleri;

Pazartesi: Kapalı

Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma-Cumartesi: 10:00-18:00

Pazar: 11:00-18:00

 

Yazımızı müze ile ilgili yapılmış güzel bir tanıtım videosu ile sonlandıralım:

Odunpazarı Modern Müze – OMM from Pomus Creative on Vimeo.