Bugün mercek altına aldığımız konu bir empresyonist olan Claude Monet; kimdir bu Monet daha da genel olarak empresyonistler? Devrimciler midir, safderun mudurlar? Sanırım biraz aklınız karıştı, gelin birlikte inceleyelim;

Empresyonistler 1860’larda Paris sanatsal değerlere meydan okuyarak rüzgar gibi bir giriş yapmışlardır. Gelenekselleşen yapı içerisinde kendi modernizmini anlık görüntülerle elde etmeyi istemişlerdir. Akımın öncüllerinden bahsedecek olursak Eugene Boudin, Jean Boudmin,Claude Monet, Piere-Auguste Renoir iz bırakmış sanatçılardır. Empresyonizm hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz!

Claude Monet Kimdir?

Otoportre - Claude Monet, 1886
Otoportre – Claude Monet, 1886

Sizi daha özel biriyle tanıştırmak istiyorum; Claude Monet. 1840 yılında Paris’te dünyaya geldi. Ailesi beş yaşındayken La Hevra yakınlarına taşındı. Buranın hakim olduğu liman ve doğa yapısı onun çizimlerinde etkili oldu, resimde ilk başarısını da çizdiği eskizlerin satışıyla aldı.

Amatör olarak bir süre daha çizimler yaptıktan sonra asıl sanat dünyasına girmesi Eugene Boudin ile tanışmasıyla gerçekleşti. Eugune Boudin, Monet’e açık havada resim yapma zevkini aşıladı. Emperyonistlerin, Societe Anonyme des Artistes ilk ortak sergisiydi. Monet burada İzlenim ve Gündoğumunu da içeren birkaç çalışmasını göstermişti. Sergide Monet’i destekleyen birden çok yorum geldi. Onlardan biri de Şair Armand Silvestre idi ve şöyle demişti; “Anlamı şudur ki onlar muazzam bir çağdaş sanatı getirecek olan izlenimlerin peşindedir… Onların onur ve erdemlerini teşkil eden tonal ilişkilerinin inceliklerine karşı hassas olmak için özel gözlere ihtiyacınız var.”

Monet İzlenim
İzlenim – Monet,1872

Monet’in çizmiş olduğu İzlenim, Gündoğumu güneşin Normandiya’daki La havre limanının üzerine doğru sisin içinden parlamasıyla, Monet’in kısacık bir anı yakaladığı biçimsel yenilikçi anlayışın ispatıdır. Monet, paletini belirli renklerle sınırlamadı ışığın konuyu destekleyen kısa süreli etkisini tuvaline yansıttı. Ve Monet’in tuvallerine baktığınızda, analog bir makinadan çıkan görüntülerin hissini alabiliyorsunuz.

Sein nehri Monet’in çalışmalarında büyük rol oynamıştır. Doğanın içerisinde şımarık bir çocuk gibi fırçalarıyla dans ettiğini görebilirsiniz. Bir gün Fransa’ya yolunuz düşerse belki de havanın ve doğanın muazzam uyumunu Monet tablosundan yansımışcasına görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Claude Monet Eserleri

Saman Yığınları - Claude Monet, 1890
Saman Yığınları – Claude Monet, 1890

 

Öğle Yemeği - Claude Monet, 1896
Öğle Yemeği – Claude Monet, 1896

 

İlkbahar - Claude Monet, 1872
İlkbahar – Claude Monet, 1872

 

Camille Monet Bahçe Bencinde - Claude Monet, 1873
Camille Monet Bahçe Bencinde – Claude Monet, 1873

 

Argenteuilde Kar Sahnesi - Claude Monet, 1875
Argenteuilde Kar Sahnesi – Claude Monet, 1875

 

Achterzaandaki Evler - Claude Monet, 1871
Argenteuilde Kar Sahnesi – Claude Monet, 1875