Son günlerde gündeme oturan corona virüsü sebebiyle birçok kişi doğru bir seçim olarak evlerinde vakit geçirmeyi tercih ediyor. Biz de bugünlerde gündemden uzak kalamadığınız kadar Uzak Doğu sanatından da uzak kalmayın istedik. Uzun süre kapalı kalacağa benzeyen bu müzelerden internet üzerinden gezebileceğiniz 7 tanesini sizler için derledik.

 

Tokyo Ulusal Müzesi (Tokyo National Museum)

Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Ulusal Müzesi ( 東京国立博物館) veya TNM, Tokyo’da bulunan bir sanat müzesidir. Japonya’nın ve dünyanın en büyük sanat müzelerinden biridir. Müze, İpek Yolu boyunca antik ve ortaçağ Japon sanatı ve Asya sanatına dair pek çok sanat eseri ve kültürel nesneyi bünyesinde barındırıyor.

Hokusai’nin meşhur Kanagawa Açıklarında Dalga Arkası (Kanagawa Oki Nami Ura) isimli tahta baskı eserinin orijinaliyle de sanal turunuz esnasında karşılaşabilirsiniz!

Sanal tur için: Tokyo Ulusal Müzesi Sanal Turu

 

Hong Kong Miras Müzesi (Hong Kong Heritage Museum)

Hong Kong Miras Müzesi

Hong Kong Miras Müzesi ( 香港文化博物館), Hong Kong’da, Sha Tin bölgesinde bulunan tarih, sanat ve kültür müzesidir. Merkezi bir avlu etrafında inşa edilmiş evlerden oluşan müzede, 12 adet galeri bulunuyor.

Lingnan Resim Okulu’nun ünlü sanatçısı Chao Shao-an’ın eserleri burada sergileniyor.

Sanal tur için: Hong Kong Miras Müzesi Sanal Turu

 

Shohaku Sanat Müzesi (Shohaku Art Museum)

Shohaku Sanat Müzesi

1994 yılında kurulan Shohaku Müzesi, Uemura ailesinin sanat eserlerini tanıtmayı amaçlayan Shoen, Shoko ve Atsushi’nin eserlerini sergiliyor. Ayrıca özel sergiler aracılığıyla Japon tarzı resimler hakkında farkındalık kazandırmak ve genç sanatçılara destek vermek için faaliyetlerini sürdürüyor.

Özellikle farklı kuş figürleriyle dolu olan odaya bayılacaksınız.

Sanal tur için: Shohaku Sanat Müzesi Sanal Turu

 

Kore Ulusal Müzesi (National Museum of Korea)

Kore Ulusal Müzesi

Asya’nın en büyük müzelerinden biri olan Kore Ulusal Müzesi, yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor ve bu özelliğiyle dünyanın ve Asya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. Aynı zamanda taban alanına bakıldığında dünyanın en büyük 6. müzesi. İçerisinde çok değerli arkeolojik buluntular ve kültür nesneleri olduğundan, bina büyük depremlere ve yangınlara dayanıklı malzemelerle inşa edilmiş. Bunun yanında, yapay ışıklar yerine güneş ışığı kullanan doğal bir aydınlatma sistemi ve özel olarak tasarlanmış havalandırma sistemi bulunuyor.

Sanal tur için: Kore Ulusal Müzesi Sanal Turu

 

Yamatane Sanat Müzesi (Yamatane Museum of Art)

Yamatane Sanat Müzesi

Japonya’da bulunan Yamate Müzesi, Japon suluboya sanatının nihonga tarzındaki özel çalışmalarını bünyesinde barındırıyor. Nihonga, Japon resim sanatını Batı tarzı yağlı boyadan ayırt etmek ve Japon geleneksel sanatının güzelliğini ve önemini vurgulamak amacıyla Meiji döneminde ortaya çıkan bir terim. Bu üsluptaki pek çok eseri aşağıdaki linkte görebilmeniz mümkün.

Sanal tur için: Yamate Müzesi Sanal Turu

 

Başkanlık Müzesi ve Kütüphanesi, Filipinler (Presidential Museum and Library, Philippines)

Başkanlık Müzesi ve Kütüphanesi Filipinler

Başkanlık Müzesi ve Kütüphanesi, Filipin Başkanlığı’nın ve özellikle Malacañan Sarayı’nın tarihini ve mirasını korumak ve yönetmekten sorumlu bir müzedir. Filipin halkının yararına olacak şekilde kurulmuş olan bu başlıca kültür ve sanat merkezinde, saray koleksiyonlarından elde edilen değerli mobilyalar, sanat eserleri, kültürel eşyalar bulunmaktadır.

Sanal tur için: Başkanlık Müzesi ve Kütüphanesi Sanal Turu

 

Tokaido Hiroshige Sanat Müzesi (Shizuoka City Tokaido Hiroshige Art Museum)

Tokaido Hiroshige Sanat Müzesi

Hiroşige Utagawa’nın adını taşıyan ve eserlerine odaklanan ilk müze olma özelliği taşıyan bu müzede 1.400’den fazla eser sergileniyor. Ukiyo-e sanatçısı Hiroşige, Monet ve Van Gogh gibi pek çok Avrupalı sanatçıyı etkilemiştir. “One Hundred Famous Views of Edo” adlı eseri çok beğenilmiş ve popülaritesinden dolayı çok taklit edilmiştir.

Sanal tur için: Tokaido Hiroshige Sanat Müzesi Sanal Turu

Sağlıkla kalın!

Diğer müze yazılarımız için Goghart – Müze kategorimizi ziyaret edebilirsiniz!