Kuğu Gölü… Tchaikovsky’nin dehası… Notaları hep küçüklüğümü süslemiştir. Geçen yıl balesine bilet bulamadığım için hayal kırıklığına uğramış, günlerce bu ruh halinden çıkamamıştım. Fakat 365 gün çabucak iyisiyle kötüsüyle geçip gitti. 2020’ye günler kala internette bir siyah bir de beyaz tüy çıktı karşıma. Anlamını biliyordum… Dolu gri koltukların arasında tek kalmış yeşil koltuğa tıkladım.

Tchaikovsky’yle olan randevum 27 Aralık günü Ankara Congresium’da gerçekleşti. Trafiksiz geçen yarım saatlik yolculuğun ardından müthiş bir kalabalık karşıladı beni. Bir kadın bir diğerine doğru eğilip “Ay ne güzel böyle yerlerde buluşmak!” diye fısıldadı. Üstüme alınıp gülümsedim ve içimdeki minik kız çocuğu nazikçe reverans yaptı.

Bir broşür satın alıp balerinlerin isimlerine baktım. Odette’i kim oynayacaktı acaba? Odile’le aynı kişi mi!? “Gerçekten de tek bir insanda iki renk tüy göreceğiz demek ki…”

 

Kuğu Gölü Balesi

Kıpkırmızı koltukların olduğu salona girip milyonlarca tur attıktan sonra yerimi buldum. Orkestra kendi arasında birkaç düzeltme yapıyordu. “İşte asıl sihrin gerçekleştiği yer!” diye fısıldadım.

İnsanlar gündelik dertlerini sesli sesli birbirlerine anlatırken ışıklar söndü ve kırmızı perdenin yerini zarif balerinler aldı. Düşüncelerimi ve eleştirilerimi yazmak için elimde sıkıca telefonumu tutuyordum. İlk nota duyulunca içimden bir uyarı geldi: “Bunu tarif edemezsin.”

Küçüklüğümden beri defalarca dinlediğim bu parçalar neden böyle farklıydı? Ben de dahil herkesin gözü neden dolmaya başlamıştı birdenbire?

Balerinlerin broşürde isimleri yazıyordu ve başlarda ‘normal insan’ olduklarını biliyorduk. Kostümlerinin üstüne parlak su tanecikleri dökülmüş gibiydi. Dümdüz zeminde öyle dans ediyorlardı ki, yavaş yavaş bir göle dönüşüyordu sahne.

Her birinin soloları çok başarılıydı ve arada sırada hareketsiz bir şekilde dakikalar geçirmeleri inanılmazdı. Fakat ben 1. Perdedeki olumlu havayı ne kadar sevsem de, kötülerin gelmesini iple çekiyordum. Çünkü nedense onlar bana daha çok hitap ediyor…

Derken sevgili savunmasız kuğularımız ve en önemlisi Odette’imiz göründü. Öyle zarif ve başarılılardı ki… Acaba o sahnede bir tüy parçası olmak nasıl hissettirirdi? Çünkü bana o bile yeterdi.

Seyirciler olarak gerçeklikle bağımızı koparalı bir saat kadar olmuştu. Artık ‘normal insan’ olan balerinler gerçek birer kuğuya dönüşüyordu. Bazen dalgınlıkla konuşulmadığını unutuyordum. Müzik her birimizle sohbet ediyor gibiydi. Her şey bittiğinde çok fazla konuşmuş ve dinlemiş gibi hissettiğim için çenemin ağrıyacağını henüz bilmiyordum.

Kuğu Gölü Balesi

Rothbart ve simsiyah kanatları görününce içim daha da kıpır kıpır oldu. Ve işte Odile de oradaydı. Tüm o acımasız zarafetiyle… 2.Perdenin başında Prens Siegfried’i kandırırken öyle bir performans sergiledi ki hepimizin aklını başından aldı. Odette’in tüm bunları görüp arkada üzüntüyle çırpındığı o an da bana kalırsa en etkileyici bölümlerden biriydi…

Neredeyse üç saat olmuştu fakat kimse iç çekmiyor veya esnemiyordu. Hepimiz artık sihrin, krallıkların, müziğin olduğu bambaşka bir diyara aittik.

Prens Siegfried’in Rothbart’ı öldürdükten sonra Odette’e koştuğu sahneyi dolu gözlerimizle izledik. “Bitmesin… lütfen bitmesin…” Müzik son nefesini verdi.

Alkış, alkış, ıslık, alkış, alkış, alkış, ıslık. Bu muhteşem performans için verilen çiçekler, ayağa kalkan seyirciler! Orkestra şefinin gülen gözleri, balerinlerin nazikçe selam verişi…

Sonra…

“Evde oğlum bekliyor.”

“Yemeğe mi gitsek?”

“Sence de çok uzun sürmedi mi?”

Büyü bozuldu.

Ben ne kadar uğraşırsam uğraşayım, siz ne kadar Youtube videosu izlerseniz izleyin kimse gözleriyle görmediği sürece Kuğu Gölü’nü anlamayacaktır. 2020 olmazsa, 2021, o da olmazsa 2022… Lütfen kendinizi bu güzellikten mahrum bırakmayın ve perdeler kapandıktan sonra bile, cebinizdeki tüyü atmayın!

 

Kuğu Gölü Konusu

Kuğu Gölü Balesi Konusu

Prolog: Genç kızlar ormanda dolaşmaktadır. Esrarengiz gölün büyücüsü Rothbart, genç kızları görüp, onları kuğu şekline sokar.

Kuğu Gölü Balesi 1. Perde

  1. Tablo

Sarayın bahçesinde Prens Siegfred’in doğum günü kutlanmaktadır. Kraliçe de törene katılarak oğluna altın yaylı bir ok armağan eder ve bir gün sonra onuruna vereceği baloda, evleneceği kızı seçmesi gerektiğini söyler. Prens henüz evliliğe hazır olmamasına rağmen bu duruma boyun eğmek zorunda kalır. Daha sonra tüm köylüler Prensin onuruna dans ederler. Gün batarken konuklar dağılır. Prens yalnız kalır ve göle avlanmaya gider.

  1. Tablo

Avlanmak için göle doğru gelen Prens görülür. Tam o sırada beliren kuğu, Prens’e adının Prenses Odette olduğunu söyler. Odette, büyücü Rothbart’ın kuğu şekline soktuğu kızlardan biridir. Büyünün bozulması ise, ancak bir erkeğin bu kuğulardan birisine âşık olup, aşkına yemin ederek sözünden dönmemesi ile gerçekleşebilecektir. Gizlendiği yerden çıkan acımasız büyücü Rothbart, Prensi yok etmek ister ama Odette yalvararak bu duruma engel olur. Daha sonra kuğular dans ederek Prensle Odette’in aşkına eşlik ederler. Gün doğmak üzeredir, göle dönmek zorunda olan kuğular veda ederek ayrılırlar.

Kuğu Gölü Balesi 2. Perde

  1. Tablo

Sarayın balo salonunda, saraylılar ve konuklar Prensin doğum gününü kutlamak için toplanmışlardır. Prens, kendisine tanıtılan kızlardan birini seçmek durumundadır. Ancak, aklı fikri sevgilisi Odette’de olduğu için gönülsüzdür. Balo, birden davetsiz gelen iki konukla karışır. Bunlar, baron kılığına girmiş büyücü Rothbart ile Odette’in yüzünü kullanan kızı Odile’dir. Prens, Odile’in sevdiği kız Odette olduğunu zannederek çok sevinir. Uzaklardan kuğu Odette’in yalvaran görüntüsü belirir. Fakat Odile’in büyüsüne kapılmış Prens, hiçbir şey görememektedir. Rothbart, zaferi kazanmış bir tavırla, kızını göstererek, Prensten onu sevdiğine dair yemin etmesini ister. Tabii çok geçmeden büyücü ve kızı Odile, Prensin sevgilisi Odette’e ihaneti ile alay ederler. Şaşırtıcı gerçeği öğrenmesi ve o sırada Odette’in tekrar beliren görüntüsü, Prensi çok üzer. Fakat iş işten geçmiş, Prens başka birisine sevgi yemini etmiştir. Kuğular büyücünün elinden kurtulamayacaklardır.

  1. Tablo

Aynı gece, göl kıyısında ihanete uğrayan güzel Odette, ölümü arzulamaktadır. Kuğular onu teselli ederken, birden çıkan fırtına ile Odette’i arayan Prens görülür. Bağışlanması için yalvarmaktadır. Bu sırada büyücü Rothbart tekrar karşılarına çıkar ve Prense ettiği yemini hatırlatarak kızı Odile’le evlenmesini ister. Gün doğmak üzere olduğundan Odette göle dönmek zorundadır. Odette’i yitirmek istemeyen Prens, büyücü ile kavgaya tutuşur ve sevgisinden aldığı güçle onu öldürür. Rothbart’ın ölümü ile gölün üzerindeki büyü kalkar. Prens Siegfried ve Prenses Odette mutluluğa doğru yürürler.

 

Kuğu Gölü balesi kadar etkileyici bir Göbeklitepe Operası’nı incelemek için buraya tıklayın!

Kuğu Gölü Konusu Kaynak: Devlet Opera ve Balesi